GREEN Szolg Környezetvédelmi Kft.
1055 Budapest, Szent István krt. 13 I/3a
E-mail:
Felelős erdőgazdálkodási rendszer – FSC Tanácsadás

A Forest Stewardship Council (FSC) független szervezet, 1993-ben alakult meg, tevékenységének központi eleme egy a felelős erdőgazdálkodást igazoló tanúsítvány rendszer terjesztése és üzemeltetése. Az FSC védjegy megszerzése szavatolja, hogy az ilyennel rendelkező erdőgazdaságok, faipari üzemek, bútorgyárak, papírgyárak, nyomdák stb. elfogadják és betartják az FSC szigorú szabványait és előírásait, és az általuk forgalmazott termékek megfelelnek a környezettudatos és társadalmilag felelős termelés, gyártás feltételeinek.

A minősítés rendszere a teljes termelési láncra, annak minden lépésére kiterjed, kezdve a fa, mint alapanyag termelésétől a feldolgozási lépéseken át, egészen a végtermék előállításáig. A folyamatos, valamennyi feldolgozási folyamatra kiterjedő minősítés legfontosabb célja, hogy a terméklánc egyetlen pontján se kerülhessen tanúsítás nélküli, illetve ellenőrzés nélküli forrásból származó alapanyag a végtermékbe.

A minősítés során figyelembe vett szempontok közé tartozik többek között, hogy nem pusztítottak el természetvédelmi területeket, nem használtak veszélyes növényvédő-szereket. Az alapanyagként szolgáló fa kitermelése során betartottak minden törvényt és szabályt, a kivágott fák helyére újakat telepítettek, melynek folyamán érvényesült a biodiverzitás és az ökológiai egyensúly fenntartása… Az FSC 10 elve és 56 pontos kritériumrendszere ezeket a szempontokat gyűjti össze.

A rendszer megfelelő működése / működtetése esetén a termelő, a gyártó és a fogyasztó is biztos lehet benne, hogy tevékenységével, vásárlásával segíti a felelős termelést, a környezettudatos gazdálkodást, így közvetetten maga is hozzájárulhat a föld erdőinek megóvásához és gyarapításához.

Az FSC előnyei:
  • nemzetközileg elfogadott alapelveken nyugszik, ugyanakkor alkalmazkodik a helyi körülményekhez;
  • tükrözi az erdők többcélúságának alapelvét, a gazdasági, környezetvédelmi és szociális érdekeket képviselő csoportok többsége számára elfogadható;
  • hiteles: az erdőgazdálkodásban felállított követelmények betartását független, akkreditált szervezet igazolja;
  • mindenki számára – erdőtípustól, tulajdonosi kategóriától és üzemmérettől függetlenül – követhető;
  • kiegészíti egy eredettanúsítási rendszer, amely követhetővé teszi a faanyagot a (tanúsított) erdőtől a végső felhasználóig;
  • a rendszerben való részvétel önkéntes; gazdasági, szociális, valamint környezetvédelmi előnyök révén érvényesül.